Czym jest Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację

 

Chciałeś/aś kiedyś poznać miasto, ale nie wiedziałeś/aś, jak się do tego metodycznie zabrać? A zdarzyło Ci się zgubić między ulicami i odkryć coś – kawiarnię, pomnik, kino – o którego istnieniu nigdy wcześniej nie wiedziałeś/aś? A może – kluczyć po lesie z mapą i kompasem, szukając punktów orientacyjnych rozwieszonych między drzewami?

Wszystkie cechy wspólne dla tych scenek: poznawanie, odkrywanie, szukanie i znajdowanie – łączą w sobie TRInO oraz InO, czyli imprezy na orientację.

 

TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację, to zabawa, która pozwoli Ci lepiej poznać miasto. Na stronie PTTK znajdziesz mapki, na których zaznaczone zostały punkty (zazwyczaj ok. 20) rozproszone na terenie danej miejscowości lub dzielnicy. Twoim zadaniem jest przemieszczać się ulicami z mapką w ręku, docierać do oznaczonych miejsc i odpowiadać na pytania, które są z nimi związane. Kto stworzył ten pomnik? Kogo upamiętnia tablica znajdująca się na rogu budynku? Kto mieszkał w tym domu? Pytania często dotyczą historii miasta i Polski, ale zdarzają się także bardziej luźne tematycznie, w których musisz policzyć okna lub dopasować zdjęcie do okolicy. Odpowiedzi na pytania znajdziesz w oznaczonym miejscu – nie musisz czerpać z czeluści internetu. Przemieszczanie się z mapką TRInO może być ciekawym sposobem spędzenia popołudnia poprzez poznania nowego miasta lub nawet odkrycie na nowo – znanego.

 

Uzyskane odpowiedzi możesz zachować dla siebie, ale możesz także wpisać je w formularzu i wysłać do organizatorów, którzy zweryfikują ich poprawność. Po przejściu i zaliczeniu określonej liczby tras przysługuje Ci możliwość otrzymania odznaki. Każdą kolejną możesz dostać po pokonaniu określonej liczby tras:

 

LICZBA TRAS
PRZYGOTOWANIE WŁASNEJ TRASY PRZYSŁUGUJĄCA ODZNAKA
5
popularna
20
wymagane mała brązowa
30 (w 2 województwach)
wymagane małą srebrna
50 (w 3 województwach)
wymagane mała złota
70 (w 4 województwach)
wymagane duża brązowa
100 (w 5 województwach)
wymagane duża srebrna
150 (w 6 województwach)
wymagane duża złota

 

Przebyte trasy wpisujesz do „Książeczki Imprez na Orientację”. Przedstawiciel Referatu Weryfikacyjnego – najbliższą jego lokalizację znajdziesz w sieci – wpisuje do książeczki InO numer weryfikacji, datę przyznania oraz potwierdzenie przyznania odznaki. Odznaki zdobywane w ramach TRInO są liczone także przy staraniu się o odznakę InO

 

InO – Impreza na Orientację – także zakłada przećwiczenie swoich umiejętności orientowania się w przestrzeni. Tym razem jednak organizowana jest w określone dni w określonych miejscach, podawanych m. in. na stronach wojewódzkich komisji. Uczestnicząc w TRInO, drukujesz mapkę gdy najdzie Cię ochota i idziesz na spacer. Chcąc wziąć udział w InO, musisz zapisać się wcześniej na stronie jednej z grup organizujących takie zabawy. InO miewają różny charakter, ale często liczy się w nich współzawodnictwo, czas ukończenia trasy i nietypowe okoliczności – np. chodzenie po lesie w środku nocy.

 

Posiadając małą złotą odznakę InO możesz starać się o tytuł Przodownika Imprez na Orientację PTTK i zdobyć uprawnienia do prowadzenia takich zabaw dla innych osób pod banderą PTTK. Żeby zostać Przodownikiem, musisz:

 

 • być członkiem PTTK;
 • mieć co najmniej 18 lat;
 • ukończyć szkolenie ogólne wg „Systemu kształcenia w PTTK”;
 • posiadać małą złotą Odznakę InO;
 • być współorganizatorem przynajmniej 5 imprez na orientację, w tym jednej o zasięgu co najmniej regionalnym;
 • ukończyć z pozytywnym wynikiem szkolenie specjalistyczne lub zdać egzamin eksternistyczny.

 

A potem już nic, tylko gubić się w lesie :).

 

 

Facebookby featherUdostępnij znajomym / Share with friends
Facebookby featherPolub na fejsbuku / Like Page

2 myśli na temat “Czym jest Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację

 1. Dariusz Mazurek - odpowiedzialny za promocję TRInO, członek Komisji InO ZG PTTK pisze:

  Witam,
  Bardzo się cieszę, że zdecydowaliście się Państwo promować nasz pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu, jakim jest TRInO.
  Niestety czytając Państwa opis trafiłem na pewną nieścisłość i pragnąłbym ją skorygować. Otóż z Państwa opisu wynika, że aby zdobyć kolejne stopnie odznaki TRInO wymagane jest przygotowanie własnej trasy, tymczasem tak nie jest. Regulamin stawia jedynie równość między budową trasy a jej przebyciem, co ma zapewnić także twórcom tras możliwość zdobywania kolejnych stopni odznaki. Sam jestem autorem ponad 50 takich tras:)
  Na chwilę obecną prawo przyznawania Odznaki TRInO posiadają trzy weryfikaty. Aktualna lista dostępna jest na stronie trino.pttk.pl, w zakładce Odznaka TRInO. Pracujemy nad tym, aby było ich więcej:)
  Uprawnienia PInO można zdobywać od 16. roku życia (Młodzieżowy Przodownik Imprez na Orientację). Po osiągnięciu pełnoletności MPInO automatycznie staje się PInO.
  Aby organizować InO nie ma wymogu posiadania uprawnień Przodownika InO. Może to robić każdy, pod warunkiem przestrzegania Regulaminu Turystycznych InO wydanego przez KInO ZG PTTK. Organizacją InO zajmują się także Animatorzy InO (nie wymagane członkostwo w PTTK) oraz Organizatorzy InO (podobnie jak PInO – kadra programowa PTTK).
  Pozdrawiam,

Dodaj komentarz