Jak wybrać naczynia turystyczne

 

W polskich Tatrach i Pieninach schroniska są rozmieszczone w optymalnych odległościach – takich, że często wychodząc z jednego rano, dotrzesz do drugiego w porze obiadowej. W tych okolicznościach przygotowywanie posiłku na świeżym powietrzu często nie jest potrzebne. Nawet jeżeli nie planujesz jeść schroniskowych specjałów, zwykle bez kłopotu dostaniesz wrzątek (czasem za symboliczną opłatą), a wiele placówek oferuje też kącik kuchenny z palnikami i czajnikami, w którym upichcisz przyniesione na plecach wiktuały.

 

Kwestia może się nieco skomplikować, jeżeli wybierasz się w góry Beskidu lub na Słowację. W pierwszym przypadku – ponieważ liczba schronisk jest dość znikoma w stosunku do długości szlaków. Często też chatki studenckie, w których możesz przenocować, poratują Cię dachem i względnym ciepłem, ale nie dostępem do wody i gazu. Z kolei niektóre trasy w słowackich Tatrach bywają długie. Minie 8-10 godzin marszu, nim dojdziesz do najbliższego schronika lub miasta. Ponadto ceny posiłków w słowackich schroniskach mogą odstraszać: zaczynają się od 3, kończąc na 10 Euro, co w połączeniu z noclegiem daje już konkretne kwoty. Pomnóż przez liczbę dni podróży i szybki spartański wypad w góry przestanie być niskobudżetowy. W takich sytuacjach przydaje się palnik turystyczny i gaz, a także naczynia.

 

Ile naczyń zabrać ze sobą?

 

Optymalnym połączeniem na wypad dla 2 osób jest:
– menażka + spork (po jednym dla każdego uczestnika);
– jeden garnek do 1,5 l (na główny posiłek);
– awaryjny jeden garnek do 1,5 l (np. na herbatę).

Garnki zazwyczaj są sprzedawane w kompletach po dwa, przy czym jeden jest nieco mniejszy od drugiego. Dzięki temu można włożyć jedno naczynie do drugiego, co zmniejsza ilość miejsca, które zajmują.

Jeżeli wybierasz się gdzieś w większej grupie będziecie mogli rozpalić ognisko (np. w wyznaczonych miejscach Beskidzie czy w Parkach Narodowych na terenie Laponii), rozważ zakup lekkich 20-litrowych garnków z pokrywkami. Zdecydowanie wygodniejsze i bardziej ergonomiczne jest pichcenie w jednym garze i na żarze niż w pięciu oddzielnych maleństwach na pięciu oddzielnych palnikach.

 

Z jakiego materiału powinny być zrobione naczynia?

 

Istnieją trzy podstawowe materiały, z których wykonywane są naczynia turystyczne. Od metalu zależy masa garnka, jego trwałość, szybkość nagrzewania się, zużycie gazu oraz cena.

 

GARNEK
ALUMINIUM STAL TYTAN
masa mała duża mała (lżejszy od aluminium)
nagrzewanie się średnie (niekiedy posiada grubsze ścianki zwiększające odporność mechaniczną) powolne szybkie
utrata ciepła szybka powolna szybka
zużycie gazu małe duże małe
podatność na odkształcanie się duża mała mała
cena niska (zestaw – ok. 30 zł) średnia (zestaw – ok. 50 zł) wysoka (sztuka – ok. 200 zł)
metaliczny posmak jedzenia możliwy nie nie
inne uwalnia do potrawy glin

 

Naczynia z tytanu są bardzo praktyczne, jednak drogie. Jeżeli planujesz biwakować często, może kalkulować Ci się ich zakup. Warto jednak rozważyć, czy Twoje roztargnienie w połączeniu z ceną kompletu nie przyprawi Cię o palpitacje, gdy w gorączce pakowania plecaka zostawisz garnek w środku lasu.

Jeżeli wybierasz się na biwak po raz pierwszy i jeszcze nie wiesz, czy połkniesz bakcyla, naczynia stalowe także dobrze się sprawdzą. Dłużej się nagrzewają, ale też dłużej trzymają ciepło – dzięki czemu posiłek dłużej nadaje się do spożycia. Z tego względu garnki stalowe sprawdzą się dobrze także wtedy, gdy czekać Cię będzie biesiadowanie na świeżym powietrzu jesienią lub zimą. Są jednak ciężkie. Dodatkowo do ich ogrzania potrzeba więcej gazu niż do naczyń z innych materiałów – przy dłuższych wyprawach może to wymagać zabrania dodatkowego kartusza.

Naczynia aluminiowe kuszą niską ceną i masą i mogą być dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na wyjeździe niskobudżetowym i naprawdę „na lekko”. Jednak gotowanie w naczyniach aluminiowych ma negatywny wpływ na smak potrawy oraz na Twoje zdrowie. W wyższej temperaturze oraz pod wpływem kwaśnych lub słonych potraw z naczynia do jedzenia uwalnia się glin, który w dużych stężeniach negatywnie wpływa na organizm – w medycynie jego działanie łączy się z chorobami układu nerwowego, wątroby, chorobą Alzheimera. Kilkurazowe spożycie dania z aluminiowej miski nie zrobi Ci krzywdy, ale warto rozważyć sens dokładania jeszcze jednego mutagenu zwiększające ryzyko zachorowania do tych wszystkich, z którymi mamy styczność każdego dnia. Ponadto aluminiowe naczynia bardzo łatwo się odkształcają i istnieje ryzyko, że po dwóch lub trzech wyjazdach będziesz musiał(a) kupić nowy zestaw naczyń.

 

Kiedy który garnek:
optymalnie – stalowy
na pierwszy raz/tnąc koszty/minimalizując ciężar/jeżeli chcesz się najeść, a nieważny jest smak – aluminiowy
przy częstym biwakowaniu/przy nadwyżkach finansowych – tytanowy
jesienią/zimą/ktoś inny będzie go nosił/stosunek jakości do ceny/praktyczność/do wykorzystania także w życiu miejskim – tytanowy/stalowy

 

Co jeszcze?

Zwróć uwagę na to, czy garnki mają wygodne składane uchwyty oraz czy jeden mieści się w drugim. To ułatwi przenoszenie ich w plecaku. Poza tym niektóre naczynia są wyposażone w radiator, dzięki czemu potrawy w nich przygotowane szybciej się gotują – może Ci się przydać.

 

 

Facebookby featherUdostępnij znajomym / Share with friends
Facebookby featherPolub na fejsbuku / Like Page

Dodaj komentarz