Bus, samochód, autostop – jak zwiedzić Islandię?

Niektórzy marzą o objechaniu całej wyspy, inni – o zobaczeniu kilku sztandarowych miejsc, zakupach w Reyjaviku czy kąpieli w osławionej Blue Lagoon. Jedna osoba spędzi na wyspie miesiąc, inna chce maksymalnie wykorzystać 10 dni pobytu. Ten artykuł podpowie Ci, na jaki sposób podróżowania warto się zdecydować w zależności od celu Twojej podróży :).

 

 

Jeżeli planujesz objechać wyspę, masz do wyboru trzy podstawowe rozwiązania. W zależności od charakteru Twojego wyjazdu inne może okazać się tym właściwym, więc zastanów się dobrze i oszacuj koszty, nim podejmiesz ostateczną decyzję.

  
1. Transport publiczny

Zajrzyj na strony: www.bus.is, www.ioyo.is, www.sternatravel.com, www.trex.is, www.wa.is, www.westfjords.is, www.svaust.is, www.fjallasyn.is, www.myvatntours.is. Pod tymi adresami znajdziesz informacje na temat tras przemierzanych przez busy, cen biletów, masz także możliwość wykupienia miejscówek. Jeżeli chcesz dojechać do jakiegoś miejsca prosto z lotniska w Reykjaviku, poszukaj danych na stronie www.airiceland.is oraz www.eagleair.is. Do Blue Lagoon dojedziesz z www.re.is, a z lotniska w Keflaviku wyjedziesz z www.flybus.is, www.keflanding.com i www.airportexpress.is.

Jeżeli chcesz objechać całą wyspę, możesz zdecydować się na zakup tzw. Bus Passport (paszportu autobusowego), który pozwoli Ci na wsiadanie do różnych środków transportu publicznego bez posiadania biletu – tylko za okazaniem tego dokumentu. Cena Bus Passport pozwalającego na okrążenie wyspy (z pomięciem północno-zachodniego półwyspu) wynosi ok. 42 tysięcy ISK (1430 zł). Cena za zwiedzenie południa wyspy wynosi 24 500 ISK (840 zł) za 3 dni, 36 000 ISK (1230 zł) za 5 dni itd. Nie wszystkie trasy i miejsca są osiągalne przez cały rok, a ceny różnią się w zależności od pory roku. Pamiętaj, że musisz jeszcze znaleźć we własnym zakresie miejsca noclegów i zapłacić za nie!

Więcej o Bus Passport możesz przeczytać tutaj.

 

 

2. Autostop

To wersja niskobudżetowa. Sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy masz dużo czasu. Znajomy skorzystał z niej, gdy przyleciał na Islandię na miesiąc w ciągu lata. Nie goniły go terminy, więc co parę dni wychodził na główną drogę i korzystał ze wsparcia innych turystów.

Plusy tego rozwiązania opierają się na fakcie, że na Islandii istnieje tylko jedna główna droga – tzw. Jedynka, którą musisz jechać, jeżeli chcesz objechać wyspę. A wielu podróżujących chce to zrobić, więc trasa jest dość często uczęszczana – tym bardziej w okresie letnim, gdy turystyka w tym kraju rozkwita. Poza tym na wyspie panuje atmosfera życzliwości, zaufania i zainteresowania innymi kulturami, więc jeżeli tylko ktoś będzie miał w aucie miejsce, prawdopodobnie chętnie przygarnie Cię jako pasażera – choćby po to, by dowiedzieć się, co już widziałeś i co jeszcze warto zwiedzić.

Minusami podróżowania autostopem są: pora roku, obłożenie samochodów oraz losowość. Od jesieni do wiosny ze względu na chłody ruch staje się mniejszy, więc możesz mieć kłopot ze złapaniem auta. Poza tym w każdej porze roku pamiętaj, że Islandia jest drogim krajem i ludzie starają się zoptymalizować koszty, więc zdarza się, że wszystkie miejsca z aucie są zajęte – bo cztery czy pięć osób złożyło się na wynajem pojazdu. No i najważniejsze: czas. Podróżując czyimś autem musisz dostosować się do planu podróży innych ludzi. Może zdarzyć się, że nie uda Ci się zwiedzić wszystkich zaplanowanych miejsc. Poza tym ostatnie dni pobytu mogą być nerwowe, gdy będziesz polować na auto, które zawiezie Cię na lotnisko, bo jeżeli nie dotrzesz na czas, przepadną Ci bilety. Wspomniany na początku kolega chwalił sobie przy podróży autostopem poczucie wolności i spokoju, ale narzekał na chłód (spał w namiocie) oraz na niemożność obejrzenia paru atrakcji, na których mu zależało.

 

 

3. Wynajem samochodu

To opcja kosztowna, jeżeli zamierzasz zwiedzić tylko podstawowe atrakcje turystyczne zlokalizowane blisko lotniska, np. Golden Circle czy Blue Lagoon. Jeżeli one są twoim celem, możesz poważnie rozważyć korzystanie z transportu publicznego. Jeżeli jednak planujesz objechać wyspę, koszty wynajmu i tankowania auta najpewniej okażą się niższe od przejazdów busami. Poza tym właściwie wybrane auto może stać się Twoim domem na czas podróży, dzięki czasu zaoszczędzisz na opłatach za noclegi (które potrafią być naprawdę horrendalne! – za jedną noc od ok. 100 zł za łóżko w hostelu, do przeszło tysiąca za mieszkanie). Wada tego rozwiązania: trzeba mieć prawo jazdy i chcieć prowadzić ;).

 

PORADNIK: JAK WYNAJĄĆ SAMOCHÓD NA ISLANDII?
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ I JAKICH KOSZTÓW SIĘ SPODZIEWAĆ?

 

 
 

Facebookby featherUdostępnij znajomym / Share with friends
Facebookby featherPolub na fejsbuku / Like Page

Dodaj komentarz