Jak wybrać karimatę

 

Komfort Twojego snu w warunkach plenerowych zależy nie tylko od śpiwora, ale także od karimaty. Odpowiednio gruba lub posiadająca odpowiednie właściwości, będzie skutecznie izolować Cię od podłoża, chroniąc przed chłodem i niewygodą. Istnieje kilka typów karimat. Każdy ma swoje zalety i wady i nadaje się do użytkowania w różnych warunkach; różnią się między sobą grubością, ciężarem, kształtem, skutecznością izolacji oraz ceną. Na krótką, niskobudżetową pieszą podróż przyda się karimata piankowa; planując samochodową, rozważ zakup maty samopompującej. A może wynajmując samochód wypożyczysz koce, którymi go wyścielisz?

 

MATERIAŁ
 

Karimaty piankowe należą do najpopularniejszych. To właśnie je widzisz na półkach z produktami sportowymi, gdzie dedykowane są do ćwiczeń fitness czy jogi. Karimaty piankowe są wykonane z pianki polietylenowej o różnej grubości. Komfort ich użytkowania zależy od grubości – im grubsza, tym lepiej izoluje od podłoża, zmniejszając odczuwanie zimna. Odpowiednia grubość zmniejsza także niewygodę fizyczną, gdy nocujesz na gałęziach, kamieniach lub w innych, podobnie niekomfortowych warunkach. Jednocześnie jednak wzrost grubości wiąże się ze wzrostem masy karimaty. Karimaty tego typu są jednymi z tańszych – ich ceny zaczynają się od ok. 20 zł i rzadko przekraczają 150. Wariacje na ich temat, np. karimaty piankowe z demobilu wojskowego, potrafią być nieco droższe od sportowych; często są jednak lepszej jakości niż karimaty turystyczne – grubsze i o bardziej zwartej konsystencji. Karimaty piankowe czasem wyposażone są w dodatkową warstwę aluminiową, która ma za zadanie zwiększać właściwości termoizolacyjne. Niekiedy na ich powierzchni znajdują się także rowki (tzw. struktura wytłoczki na jajka). Uzyskane w ten sposób zwiększenie cyrkulacji powietrza może być przydatne, jeżeli używasz śpiwora puchowego – jego puch będzie skuteczniej się rozprężał. Poza tym ten kształt sprzyja ogrzewaniu powietrza pod Twoim ciałem, podnosząc komfort termiczny. Kolejną zaletą karimat piankowych jest ich odporność na zabrudzenie; wystarczy szybkie przetarcie i znika ślad po błocie czy piasku. Podstawową ich wadą są gabaryty. Karimaty piankowe składa się w kostkę lub zwija, ale zawsze zajmują w plecaku – lub, najczęściej, na plecaku – dużo miejsca. Ponadto nie są zbyt trwałe. Możliwość rozłożenia ich zawsze i wszędzie także może przyczyniać się do ich szybkiego niszczenia.

 

Alumaty również są wytwarzane z pianki polietylenowej. Są one jednak cieńsze od typowych karimat, a jedna ich strona jest pokryta warstwą aluminium mającą zwiększyć komfort cieplny. W praktyce taka karimata rzadko się przydaje. Ma grubość kilku milimetrów, wobec czego nie niweluje uwierania gałęzi lub kamieni pokrywających ziemię, na której postanowimy spać. Jej podstawowymi zaletami są: masa (ok. 100-200 g), cena (ok. 10-30 zł) oraz symboliczna ochrona przed wyziębienie organizmu. Może przydać się jako siedzisko do wykorzystania podczas postoju lub w schronisku, jeżeli trzeba będzie nocować na podłodze – ale raczej dla komfortu psychicznego, ewentualnie zmniejszenia styczności z brudną podłogą, niż dla wygody. W schroniskach tatrzańskich często dostępne są koce lub materace, więc noszenie karimaty bywa niepotrzebne. Ten element ekwipunku może przydać się podczas wypraw, w których zależy nam na maksymalnej redukcji ciężaru i śladowym komforcie.

 

Mata pompowana jest zdecydowanie cięższa od dwóch wcześniej opisanych – waży powyżej kilograma, nawet do 4 kg. Jest także podatna na uszkodzenia mechaniczne – łatwo może podziurawić się na ostrych kamieniach. Dodatkowo dziurki bywają na tyle małe, że znalezienie ich często stanowi nie lada problem. W komplecie powinieneś zabrać ze sobą w podróż pompkę, która dodatkowo obciąży Twój bagaż. Mata po złożeniu ma kształt i gabaryty cegły lub większe. Niekiedy trudno przytroczyć ją do plecaka – a zajmuje dużo miejsca w jego wnętrzu. Dlatego ten typ maty rzadko sprawdza się podczas pieszych podróży. Wręcz przeciwnie jest przy podróżowaniu samochodem – wtedy masa przestaje odstraszać, za to można w pełni docenić zalety tego sprzętu. Przede wszystkim mata jest gruba, miękka i wygodna, zapewnia duży komfort snu i dużo ciepła. Ceny takich produktów zaczynają się od ok. 100 zł, sięgając do tysiąca. W przypadku tego zakupu nie kieruj się wyłącznie ceną – tańsza mata często jest wykonana z „piszczącego” materiału, który jest dodatkowo bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia. Decydując się na nią, zwróć uwagę na to, czy do maty został dodany zestaw naprawczy. Ponadto niektóre modele posiadają dodatkową spodnią powłokę, która zwiększa własności termoizolacyjne. Maty występują w egzemplarzach jedno- i dwuosobowych.

 

Mata samopompująca posiada wszystkie zalety maty pompowanej i o jedną wadę mniej: nie musisz nosić ze sobą pompki. Pod względem komfortu możesz z powodzeniem wykorzystywać ją w chłodzie i na nierównym terenie, z poprawką na jej potencjalne łatwe dziurawienie się. Wbrew nazwie, nie pompuje się sama – musisz zasilić ją dwoma lub trzema oddechami, które rozprężą piankę. Wdychanie powietrza ustami rodzi ryzyko rozwoju bakterii wewnątrz maty, a tym samym może skrócić jej żywotność. Niektóre maty tego typu posiadają wewnątrz antybakteryjne wkłady, które chronią przedmiot przed niszczeniem wewnętrznym.

 

R-VALUE

Wartość ta waha się w zakresie od 1 do 10 i oznacza izolację cieplną. Im jest wyższa – wym większy komfort termiczny. Parametr R-value jest przypisywany przede wszystkim matom (samo)pompującym; w przypadku mat z pianki polietylenowej najlepszym wskaźnikiem izolacji jest jej grubość. Karimaty o R-value poniżej 1,5 uważa się za niewystarczające – w każdych warunkach.

 

WYMIARY I KSZTAŁT

Wymiary karimaty należy dobrać do swojego wzrostu. Standardowa długość karimaty jednoosobowej to 180-200 cm, zaś szerokość: 50-60 cm. Niektóre modele mają kształt zbliżony do zarysu ludzkiego ciała, co ma na celu zmniejszenie masy karimaty bez uszczerbku na jakości snu. Jeżeli bardzo zależy Ci na redukcji ciężaru, możesz wyciąć kształt swojego ciała z karimaty z pianki. Wśród mat samopompujących można znaleźć egzemplarze w kształcie prostokąta lub mumii.
Po złożeniu karimata piankowa ma kształt rulonu lub pudełka, zaś mata samopompująca – cegły. Pierwszą stosunkowo łatwo jest przytroczyć do bagażu, drugą zaś, ze względu na większą masę, wygodniej jest nosić w głębi plecaka.

 

DODATKI, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

W karimatach piankowych:
linka na stałe przyczepiona do karimaty piankowej – wykorzystasz ją do przytroczenia karimaty do bagażu (nie musisz zabierać ze sobą linek);
pokrowiec na karimatę – będzie chronić ją przez zawilgoceniem i zabrudzeniem.
W karimatach (samo)pompujących:
pompka;
zestaw naprawczy;
materiał antybakteryjny wewnątrz maty – zmniejszy ryzyko rozwoju bakterii, które dostaną się do niego podczas napełniania powietrzem;
pokrycie górnej powierzchni materiałem antypoślizgowym – uchroni przez zsunięciem się z maty przez sen;
pokrycie dolnej powierzchni materiałem antypoślizgowym – zmniejszy ślizganie się materaca po podłożu, np. podłodze namiotu;
system zaworów – jego zadaniem jest uszczelnienie maty;
system komorowy – kilka komór wewnątrz maty sprzyja równomiernemu rozchodzeniu się powietrza.

 

 

Facebookby featherUdostępnij znajomym / Share with friends
Facebookby featherPolub na fejsbuku / Like Page

Dodaj komentarz