Czasem złapie nas na stoku, czasem przy wychodzeniu ze schroniska. Jak zareagować, gdy widmo bycia trafionym piorunem na dużej wysokości staje się coraz bardziej realne?
TYPY BURZ
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje burzy: burzę wewnątrzmasową oraz frontową.
Z burzą wewnątrzmasową spotykamy się często podczas gorącego lata. To ten rodzaj burzy, o którym mówi się Wreszcie, to wisiało w powietrzu – zbyt długo było zbyt ładnie. Burza wewnątrzmasowa jest zjawiskiem miejscowym wywoływane przez szybkie wznoszenie się wilgotnego, nagrzanego powietrza na większą wysokość. Burza tego typu trwa ok. dwóch godzin, a po niej na powrót możemy cieszyć się słoneczną pogodą.
Burza frontowa jest z kolei zjawiskiem długofalowym, które powstaje jako następstwo silnego zderzenia się ciepłego, wilgotnego powietrza z masą chłodnego powietrza. Front burzowy może sięgnąć się nawet kilka setek kilometrów. Po ustaniu burzy pogoda znacznie różni się od wcześniejszej; czujemy wyraźny chłód.
JEŻELI MOŻESZ – ZREZYGNUJ Z WĘDRÓWKI
Upalne letnie popołudnia są częstym preludium dla burz wewnątrzmasowych. Przed wyjściem w trasę należy sprawdzić prognozę pogody zapowiadaną dla danego terenu i prześledzić pogodę w ostatnich dniach. Warto również zajrzeć na stronę Łowców Burz, na której możemy znaleźć najaktualniejsze informacje na temat zmian pogody, zebrane i przeanalizowane za pomocą specjalistycznego sprzętu przez pasjonatów. Jeżeli wiemy, że burza rozpęta się późnym popołudniem, a zależy nam na pokonaniu danej trasy – zacznijmy wycieczkę o jak najwcześniejszej porze.
Jeżeli jednak podejrzewamy, że burza lada moment zastanie nas na szlaku, w pierwszej kolejności warto:
JEŻELI NIE MOŻESZ SIĘ COFNĄĆ – ZWIĘKSZ SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Jeżeli nie zdążysz zejść do schroniska i burza złapie Cię w terenie, istnieje szereg aktywności, które mogą zwiększyć (lub zmniejszyć) Twoje bezpieczeństwo.
Zagrożenia:
Używanie telefonu komórkowego podczas burzy nie ściąga piorunów. Częsta argumentacja orędowników twierdzenia, że podczas burzy należy wyłączyć telefon, zasadza się na przekonaniu, że gdy urządzenie „porozumiewa się” ze stacją bazową (czyli np. podczas rozmowy telefonicznej lub łączenia się z internetem), aparat wytwarza pole elektromagnetyczne. W ten sposób jonizuje powietrze – a piorunowi łatwiej jest się przez nie przemieszczać. Jednak w 2015 roku Polski Komitet Ochrony Odgromowej wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że taka sytuacja nie ma miejsca ze względu na parametry pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez współczesne telefony i smartfony. Komitet zwraca także uwagę na „brak dowodów naukowych, z których wynikałoby, że występowanie zjonizowanego ośrodka w niewielkim obszarze w pobliżu obiektu będzie skutkować częstszymi wyładowaniami atmosferycznymi w tenże obiekt”. Autorzy zaznaczają jednak, że po porażeniu piorunem kontakt ze sprzętem elektronicznym może doprowadzić do powstania dodatkowych urazów. |
Zwiększenie bezpieczeństwa:
Warto też pamiętać, że w górach w czasie burzy głównymi zagrożeniami są dla nas:
Możesz uniknąć trafienia błyskawicą, a jednak zginąć w górach np. w wyniku poślizgnięcia się na kamieniach.
PO CZYM POZNAĆ, ŻE ZARAZ UDERZY PIORUN?
Rychłe uderzenie pioruna w Twojej okolicy poznasz po:
Jeżeli powietrze jest naelektryzowane i obok Ciebie zaraz dojdzie do wyładowania, zminimalizujesz efekty uderzenia pioruna, kucając i kuląc się.
PIERWSZA POMOC
Jeżeli piorun uderzy w człowieka:
1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników wyprawy – martwy ratownik to nieskuteczny ratownik;
2. Jeżeli masz możliwość, poproś kogoś konkretnego o wezwanie pomocy. Jeżeli nie masz możliwości przekazania komuś obowiązku zadzwonienia po pomoc, zrób to ZANIM zajmiesz się reanimacją.
999 – pogotowie 112 – telefon ogólny (niepolecany – dyspozytor i tak będzie musiał skontaktować się z 999, co opóźni działanie) 985 / 601 100 300 – GOPR, TOPR |
3. Zabezpiecz miejsce wypadku.
4. Ogrzej poszkodowanego (kurtką, śpiworem, folią NRC – srebrną stroną do ciała poszkodowanego).
5. Zweryfikuj kondycję poszkodowanego. Jeżeli jest nieprzytomny, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.
6. Jeżeli stwierdzisz zatrzymanie oddechu u poszkodowanego, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (2 oddechy, 30 uciśnięć klatki piersiowej)/
7. Utrzymuj reakcję ratunkową do momentu przybycia pomocy lub powrotu funkcji życiowych u poszkodowanego. Jeżeli się zmęczysz, możesz zmienić się z inną osobą.
8. Kontroluj funkcje życiowe poszkodowanego.
A żeby tego wszystkiego uniknąć – pamiętaj o sprawdzeniu prognozy pogody przed wyjściem w góry.
Polub na fejsbuku / Like Page